שקיפות עורפית

בדיקת השקיפות העורפית היא בדיקת אולטרסאונד שבה מודדים את המרווח בין עורף העובר לעור אשר מתחת לעורף. הבדיקה נועדה לאבחון חשד לתסמונת דאון ולהתריע על חששות למומים בלב.

במרפאת המומחים עלמא, הבדיקה מתבצעת באמצעות הציוד החדיש ביותר, ע”י פרופ’ דניאל זיידמן, מנהל המרפאה  וד”ר ישראל הנדלר, מומחה למיילדות וגניקולוגיה ,סגן מנהל אגף נשים ויולדות בתל השומר ומומחה להריון בסיכון.

טלפון לפניה ולקביעת תור/ ייעוץ- 03-6093633

 

מה היא בדיקת שקיפות עורפית

לכל עובר יש שכבת נוזל דקה באזור העורף הנעלמת לקראת השבוע ה־15 להריון (לכן נערכת בדיקת השקיפות העורפית בין השבוע ה־11 לשבוע ה־13 ו־6 ימים להריון).

בעובר בריא כמות הנוזל שמופיעה קטנה, כיוון שתהליך הניקוז שלו תקין.  לעומת זאת, בעובר שלו יש חשד לתסמונת דאון או מליקויים גנטיים אחרים לנוזל יש נטייה להצטבר בכמות גדולה יותר.

 

מהו קוטר הנחשב מסוכן

כאשר קוטר שכבת הנוזל שמודדים ומופיע מעל 3-2.5 מ״מ, זוהי נורת אזהרה, מכיוון שיש סיכון גדול יותר שהעובר נושא מחלה כרומוזומלית כמו תסמונת דאון. במקרה כזה בדרך כלל ימליץ הרופא לפנות לייעוץ גנטי ולשקול את האפשרות לעשות בדיקת מי שפיר ו/או סיסי שיליה

 

אופן ביצוע שקיפות עורפית

את בדיקת השקיפות העורפית מבצע רופא מומחה. במרפאתנו שקיפות עורפית מבוצעת ע״י ד״ר ישראל הנדלר.

ברוב המקרים יבוצע אולטרסאונד בטני, אך במידה ולא יוכל להדגים את אזור הבדיקה, ניתן לבצע אותה גם באמצעות אולטרה-סאונד וגינלי

במהלך הבדיקה ימדוד הרופא את היחס בין גודל העובר לבין קוטר הנוזל בעורף העובר. בעת הבדיקה, הרופא מכניס את הנתונים לתוכנה במחשב, וכך מחשבים את הסיכוי לסיכון ל תסמונת דאון בעובר. את התוצאה שמתקבלת הרופא משווה לסיכון הכללי של הנשים שהן בנות גילה של המטופלת. במידה והתוצאה שווה לזו של קבוצת הגיל של המטופלת או קטנה ממנה, משמעותה שהיא תקינה.

 

את תוצאת הבדיקה מקבלים מהרופא בסיום הביקור והם כוללים צילום מודפס וסידי.

שקיפות עורפית

 


שעות פעילות המרפאה:

ימים א׳-ה׳
החל משעות הצהריים ועד הערב

ניתן להשאיר הודעות במענה הקולי בטלפונים הבאים:

03-6911179,  03-6093633

ונחזור אליכם בהקדם

פקס
077-470-2996
או אימייל: [email protected]

כתובת המרפאה:

בניין בית המומחים
רחוב הברזל 9 א׳, קומה 5, קליניקה 17-18
תל אביב

חניה:
ניתן לחנות בחניון ״אחוזת החוף״ הסמוך לבניין, כניסה לחניון מרחוב הנחושת