אקו לב עובר, למה זה חשוב

אם היו אומרים לכם ההורים העתידיים שבדיקת הלב של העובר יכולה להגביר את הסיכויים לאבחון מוקדם של מומים כלל מערכתיים בעובר – לא הייתם “מציצים ” לראות את מבנה לב ילדיכם?

התפתחות הלב בעובר היינה פלא מרתק. מ”שלוליולת דם” המספקות אנרגיה וחמצן לתאים מסביבם נוצרות תעלות שבהדרגה הופכות למערכת צינורות, המספקות דם לתאי העובר. כשאזור בצינור מתחיל להתכווץ וליצור פולסים של גלים נדחף הנוזל ומתפשט, וכך בעצם מתחיל להיווצר הלב. משאבה ששואבת ודוחפת דם במערכת צינורות שהולכת ומסתעפת.

בעוד שהמערכות האחרות מתחילות להתפתח בשבוע הרביעי, לחיי העובר, הלב הוא אחד

מהאיברים הראשונים שמתפקדים בעובר כבר מהשבוע השלישי. עם תחילת ההתפתחות של המערכות האחרות -מספקת המערכת הקרדיווסקולארית חמצן וחומרי מזון לרקמות העובריות , הדרושים להן לתהליכי ההתפתחות. לכן, בעיה בהתפתחות הלב תשפיע על התפתחותן של מערכות אחרות בגוף העובר.

ואכן כבר בשבועות מוקדמים אנו יכולים להנות ממראה של לב פועם ולמשמע צלילי האולטרסאונד, שמנגן את קצב פעימות לב העובר. אולם בהתחשב בעובדה שהלב היה צינור שעבר סדרה של כיפולים, ובתוכו הועברו צנורות חשמל ועלי סחוסים שהמשיכו להתקפל עם העובר, הופכת כל לב בריא לפלא.

מטרתה של סקירת המערכות הראשונה, לשלול בעיות בהתפתחות מערכות העובר, הלב נבחן על ידי צורתו, הזרימות על פני המסתמים בתוכו ומוצא כלי הדם היוצאים ממנו – כל אלה מספקים מידע ראשוני טוב על תקינות הלב. במידה ונמצאה חריגה במבנה הלב או במערכת אחרת בגוף העובר, נדרשת בדיקה פרטנית יותר של חלקי הלב.

אקוקרגיודרפיה לב עובר (fetal cardiography ) היינה בדיקה שבוחנת את פרטי הלב, כל עורק ווריד הנכנסים או יוצאים מהלב וזרימות הדם בתוכם נבדקים, מראה ארבעת המסתמים בלב ותפקודם, וכמובן המחיצות המפרידות בים ארבעת מדורי הלב. כמו כן נבדק מבנה העורקים והורידים הראשיים באזור בית החזה. כדי לראות את כל הפרטים הללו מתבצעת הבדיקה בשבוע 17-18,שבוע מעט מאוחר יותר, היות ואז גודל הלב מגיע ל”חריץ של זית”, ומאפשר לחשוף את פרטיו.לעיתים אף יש לחזור על הבדיקה, במידה ולא נצפו כל המבנים או שנמצאה חריגה.

התשובה לשאלה המתבקשת למה לא לחכות, היא ביתרון הגדול למציאת בעיות בשלב מוקדם.

כל בעיה/חריגה בלב תזרז הרחבת הבדיקות של שארית המערכות ותגובה טיפולית הולמת בהתאם לממצאים. דחייה של האבחון המוקדם לא תאפשר תמיד את כל מגוון הטיפול בשבועות מתקדמים יותר.

ככל שהסוקר מכוון יותר לתחום הלב, ומכשיר הבדיקה מתאים יותר, ניתן לשפר את דיוק האבחון והקדים את שבוע הבדיקה, מה שמאפשר הרבה יותר אופציות אבחנתיות וטיפוליות לאם ולעובר.

יש לזכור שלב העובר שונה מלב בוגר, משתנה בגודלו לאורך ההריון ומשתנה בצורתו לאחר הלידה.

אז למי שחשב שמדובר בבעיות נדירות, יופתע לגלות שכ 1% מהילדים הנולדים עם בעיה מבנית בלב – 1 מכל 100 עוברים. ואם במשפחה ישנו משהו שנולד עם מום לבבי הסיכוי היינו עד פי 4.

בחצי מהמקרים בהם נמצאה בעיה בלב, תהיה בעיה גנטית. וברבע מהמקרים יהיו בעיות נוספות במערכות אחרות –ולכן לא כל לב  עוברי תקין משמעו שהעובר תקין, אבל כהלב אינו תקין סבירות גבוהה כי קיימת בעיה רב מערכתית משמעותית בהתפתחות העובר – ומכאן ההגיון הבריא לבצע אקו לב עוברי.

 

המאמר נכתב ע”י ד”ר שגיא אסא, קרדיולוג ילדים, מומחה במרפאת עלמא לבדיקת אקו לב עובר

 


שעות פעילות המרפאה:

ימים א׳-ה׳
החל משעות הצהריים ועד הערב

ניתן להשאיר הודעות במענה הקולי בטלפונים הבאים:

03-6911179,  03-6093633

ונחזור אליכם בהקדם

פקס
077-470-2996
או אימייל: [email protected]

כתובת המרפאה:

בניין בית המומחים
רחוב הברזל 9 א׳, קומה 5, קליניקה 17-18
תל אביב

חניה:
ניתן לחנות בחניון ״אחוזת החוף״ הסמוך לבניין, כניסה לחניון מרחוב הנחושת