אקו לב עובר – עד כמה חשובה הבדיקה?

בחורה הריונית עוברת טיפול אקו לב

אם היו אומרים לכם ההורים העתידיים שבדיקת הלב של העובר יכולה להגביר את הסיכויים לאבחון מוקדם של מומים כלל מערכתיים בעובר – לא הייתם “מציצים ” לראות את מבנה לב ילדיכם?

התפתחות הלב בעובר היינה פלא מרתק. מ”שלוליולת דם” המספקות אנרגיה וחמצן לתאים מסביבם נוצרות תעלות שבהדרגה הופכות למערכת צינורות, המספקות דם לתאי העובר. כשאזור בצינור מתחיל להתכווץ וליצור פולסים של גלים נדחף הנוזל ומתפשט, וכך בעצם מתחיל להיווצר הלב. משאבה ששואבת ודוחפת דם במערכת צינורות שהולכת ומסתעפת.

בעוד שהמערכות האחרות מתחילות להתפתח בשבוע הרביעי, לחיי העובר, הלב הוא אחד

מהאיברים הראשונים שמתפקדים בעובר כבר מהשבוע השלישי. עם תחילת ההתפתחות של המערכות האחרות -מספקת המערכת הקרדיווסקולארית חמצן וחומרי מזון לרקמות העובריות , הדרושים להן לתהליכי ההתפתחות. לכן, בעיה בהתפתחות הלב תשפיע על התפתחותן של מערכות אחרות בגוף העובר.

ואכן כבר בשבועות מוקדמים אנו יכולים להנות ממראה של לב פועם ולמשמע צלילי האולטרסאונד, שמנגן את קצב פעימות לב העובר. אולם בהתחשב בעובדה שהלב היה צינור שעבר סדרה של כיפולים, ובתוכו הועברו צנורות חשמל ועלי סחוסים שהמשיכו להתקפל עם העובר, הופכת כל לב בריא לפלא.

מטרתה של סקירת המערכות הראשונה, לשלול בעיות בהתפתחות מערכות העובר, הלב נבחן על ידי צורתו, הזרימות על פני המסתמים בתוכו ומוצא כלי הדם היוצאים ממנו – כל אלה מספקים מידע ראשוני טוב על תקינות הלב. במידה ונמצאה חריגה במבנה הלב או במערכת אחרת בגוף העובר, נדרשת בדיקה פרטנית יותר של חלקי הלב.

אקוקרגיודרפיה לב עובר (fetal cardiography ) היינה בדיקה שבוחנת את פרטי הלב, כל עורק ווריד הנכנסים או יוצאים מהלב וזרימות הדם בתוכם נבדקים, מראה ארבעת המסתמים בלב ותפקודם, וכמובן המחיצות המפרידות בים ארבעת מדורי הלב. כמו כן נבדק מבנה העורקים והורידים הראשיים באזור בית החזה.

כדי לראות את כל הפרטים הללו מתבצעת הבדיקה בשבוע 17-18,שבוע מעט מאוחר יותר, היות ואז גודל הלב מגיע ל”חריץ של זית”, ומאפשר לחשוף את פרטיו. לעיתים אף יש לחזור על הבדיקה, במידה ולא נצפו כל המבנים או שנמצאה חריגה.

התשובה לשאלה המתבקשת למה לא לחכות, היא ביתרון הגדול למציאת בעיות בשלב מוקדם.

כל בעיה/חריגה בלב תזרז הרחבת הבדיקות של שארית המערכות ותגובה טיפולית הולמת בהתאם לממצאים. דחייה של האבחון המוקדם לא תאפשר תמיד את כל מגוון הטיפול בשבועות מתקדמים יותר.

ככל שהסוקר מכוון יותר לתחום הלב, ומכשיר הבדיקה מתאים יותר, ניתן לשפר את דיוק האבחון והקדים את שבוע הבדיקה, מה שמאפשר הרבה יותר אופציות אבחנתיות וטיפוליות לאם ולעובר.

יש לזכור שלב העובר שונה מלב בוגר, משתנה בגודלו לאורך ההריון ומשתנה בצורתו לאחר הלידה.

אז למי שחשב שמדובר בבעיות נדירות, יופתע לגלות שכ 1% מהילדים הנולדים עם בעיה מבנית בלב – 1 מכל 100 עוברים. ואם במשפחה ישנו משהו שנולד עם מום לבבי הסיכוי היינו עד פי 4.

בחצי מהמקרים בהם נמצאה בעיה בלב, תהיה בעיה גנטית. וברבע מהמקרים יהיו בעיות נוספות במערכות אחרות –ולכן לא כל לב  עוברי תקין משמעו שהעובר תקין, אבל כהלב אינו תקין סבירות גבוהה כי קיימת בעיה רב מערכתית משמעותית בהתפתחות העובר – ומכאן ההגיון הבריא לבצע אקו לב עוברי.

אולי פספסת משהו:
שתפו אותנו ברשתות -

נשמח לחזור אליכן בהקדם האפשרי

הזינו פרטים מלאים

ממש עלו לאחרונה...

Baby4u

מאמרים באותו נושא -

בחורה הריונית אוחזת את הבטן
הפריה חוץ גופית IVF

הפריה חוץ גופית – IVF

מתי צריך טיפולי הפריה? איך מתבצע התהליך? האם אצלי זה יצליח? הפריה חוץ גופית היא אחת מהטיפולים השכיחים ביות בקרב זוגות עם בעיות פוריות. התהליך

קראו עוד >>
בחורה הריונית מקבלת טיפול אקו לב לעובר
הריון ולידה

אקו לב עובר

אקו לב עובר היא בדיקת אולטרסאונד, טרום לידה, המתבצעת החל משבוע 18 להריון, ההדמיה מבוצעת על מנת להעריך את מבנה הלב של התינוק שטרם נולד.

קראו עוד >>
בחורה מחזיקה כלי לתרומת ביציות
הפריה חוץ גופית IVF

תרומת ביצית

לאחר בירור אי פריון, בו עולה כי האישה אינה יכולה להתעבר מביציותיה וללדת ילדים, יש אפשרות להתחיל תהליך תרומת ביציות בו האישה מקבלת ביציות מאישה

קראו עוד >>
איור של זוג הורים מסתכלים על ביצית וזרעונים
הפריה חוץ גופית IVF

הזרעות (IUI)

לאחר בירור אי פריון, אם עולה כי הבעיות אינן חמורות , הזרעה תוך רחמית היא המענה והטיפול הנכון והמתאים לכם. בתהליך זה תאי זרע מוזרקים

קראו עוד >>

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

נשמח לחזור אליכן בהקדם האפשרי

פצח צ'אט
1
צריך עזרה?💬
היי 👋
איך אפשר לעזור?