שקיפות עורפית

מה היא בדיקת שקיפות עורפית

בדיקת השקיפות העורפית היא בדיקת אולטרסאונד שבה מודדים את המרווח בין עורף העובר לעור אשר מתחת לעורף. לכל עובר יש שכבת נוזל דקה באזור העורף הנעלמת לקראת השבוע ה־15 להריון (לכן נערכת בדיקת השקיפות העורפית בין השבוע ה־11 לשבוע ה־13 ו־6 ימים להריון).

 

בעובר בריא כמות הנוזל שמופיעה קטנה, כיוון שתהליך הניקוז שלו תקין.  לעומת זאת, בעובר שלו יש חשד לתסמונת דאון או מליקויים גנטיים אחרים לנוזל יש נטייה להצטבר בכמות גדולה יותר.

חשוב לדעת שהבדיקה לעיתים עלולה להתריע גם על חשש למומים בלב העובר.

 

מהו קוטר הנחשב מסוכן

כאשר קוטר שכבת הנוזל שמודדים ומופיע מעל 3-2.5 מ״מ, זוהי נורת אזהרה, מכיוון שיש סיכון גדול יותר שהעובר נושא מחלה כרומוזומלית כמו תסמונת דאון. במקרה כזה בדרך כלל ימליץ הרופא לפנות לייעוץ גנטי ולשקול את האפשרות לעשות בדיקת מי שפיר ו/או סיסי שיליה

 

אופן ביצוע שקיפות עורפית

את בדיקת השקיפות העורפית מבצע רופא מומחה. במרפאתנו שקיפות עורפית מבוצעת ע״י ד״ר ישראל הנדלר.

ברוב המקרים יבוצע אולטרסאונד בטני, אך במידה ולא יוכל להדגים את אזור הבדיקה, ניתן לבצע אותה גם באמצעות אולטרה-סאונד וגינלי

במהלך הבדיקה ימדוד הרופא את היחס בין גודל העובר לבין קוטר הנוזל בעורף העובר. בעת הבדיקה, הרופא מכניס את הנתונים לתוכנה במחשב, וכך מחשבים את הסיכוי לסיכון ל תסמונת דאון בעובר. את התוצאה שמתקבלת הרופא משווה לסיכון הכללי של הנשים שהן בנות גילה של המטופלת. במידה והתוצאה שווה לזו של קבוצת הגיל של המטופלת או קטנה ממנה, משמעותה שהיא תקינה.

 

את תוצאת הבדיקה מקבלים מהרופא בסיום הביקור והם כוללים צילום מודפס וסידי.

שקיפות עורפית

 


שעות פעילות המרפאה:

ימים א׳-ה׳
החל משעות הצהריים ועד הערב

ניתן להשאיר הודעות במענה הקולי בטלפונים הבאים:

03-6911179,  03-6093633

ונחזור אליכם בהקדם

פקס
03-7111478
או אימייל: pseidman@012.net.il

כתובת המרפאה:

בניין בית המומחים
רחוב הברזל 9 א׳, קומה 5, קליניקה 17-18
תל אביב

חניה:
ניתן לחנות בחניון ״אחוזת החוף״ הסמוך לבניין, כניסה לחניון מרחוב הנחושת